5 намирници кои се добри за косата, ноктите и кожата

5 намирници кои се добри за косата, ноктите и кожата

Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Сјајната коса, силните нокти и блескавата кожа можеби се знаци за ефективен режим за убавина, но важноста на урамнотежена исхрана никогаш не треба да се потцени.

Не постојат „магични“ намирници кои ја продолжуваат младоста, но исхраната и начинот на живот директно влијаат на нашиот изглед и секако на процесот на стареење.

Кожата и косата обично први укажуваат на недостаток на хранливи материи. Храната која предизвикува воспаление и разградување на нашите клетки на крајот го разградува колагенот, кератинот и еластинот – протеините кои обезбедуваат еластична кожа, силна и свиленкаста коса и силни нокти. Токсичното преоптоварување, стресот и лошата исхрана придонесуваат за сува коса, кршливи нокти – кои се чини дека никогаш не растат – и досадна кожа.

Вклучувањето на разновидна хранлива храна е клучно за да бидете здрави од внатре кон надвор. А најдобриот дел е што можете да ги внесете преку урамнотежена, хранлива исхрана, без потреба од суплементи.

Авокадо

Авокадото е фантастичен извор на витамини Е, Б, А и омега-3 масти, што ги прави неопходни за здравјето. Содржи и растителни влакна и витамин Ц. Средното авокадо (околу 200 грама) обезбедува 21% од вашите дневни потреби за витамин Е. Исто така, помага во одржување на нивото на масло и pH нивоа за чисти фоликули и брз раст на косата. Заменете го путерот со авокадо на тост или додадете го во вашата омилена салата.

Бобинки

Витаминот Ц е неопходен за производство на колаген, кој го спречува кршењето на влакната и ги поправа оштетувањата на кожата предизвикани од изложеност на УВ зраци и токсини од околината. Бобинки и други овошја, како што се киви и агруми, се преполни со моќни антиоксиданси, витамини и минерали. Покрај тоа, витаминот Ц му помага на телото да го апсорбира железото од исхраната.

Јајце

Јајцата се богати со цинк и селен, две хранливи материи кои се неопходни за здрав скалп. Тоа е исто така одличен извор на протеини и биотин, две хранливи материи кои можат да го поттикнат растот на косата. Неколку студии покажуваат дека биотинот може да придонесе за дебелината и на ноктите и на косата.

Јаткасти плодови

Јаткастите плодови се добар извор на протеини и витамини Е и Б. Јаткастите плодови и особено семките, како што е лененото семе, се исто така одлични извори на омега-6 масти. Освен што се вкусни и удобни, оревите содржат голем број на хранливи материи кои можат да го поттикнат растот на косата. На пример (28 грама) бадеми обезбедуваат импресивни 37% од вашите дневни потреби за витамин Е. Бадемите се врвна храна за убавина бидејќи помагаат во негување на кожата и негување на фоликулите на косата. Кикириките се богати со влакна и помагаат во одржување на здрава кожа, го зајакнуваат имунитетот и го стимулираат растот на косата. Оревите се полни и со здрави масти, антиоксиданси и витамини и содржат биотин.

Слатки компири

Слаткиот компир и другиот портокалов или црвен зеленчук, вклучително и доматите, морковите и црвените пиперки се одличен, вкусен начин да добиете доволно бета каротин. Бета каротенот се претвора во витамин А во телото и е еден од клучните антиоксиданси кои помагаат да се заштити кожата од оштетување на УВ. Недостатокот на витамин А може да предизвика сува кожа – дури и акни – и сува коса. Еден среден сладок компир (околу 114 грама) содржи доволно Б-каротин за да обезбеди повеќе од четири пати поголема дневна потреба од витамин А. Кожата на слаткиот компир содржи огромна количина на витамин А, па затоа е најдобро да не се отстранува.