248 загинати во стравичниот земјотрес од 7,1 степени по Рихтер кој го погоди Мексико


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Земјотрес со интензитет од 7,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран вчера во централниот дел на Мексико, соопшти Американскиот геофиизчки институт. Според првичните информации во земјотресит загинале 42 лица.

Мексиканската сеизмолошка агенција претходно информира дека потресот бил со јачина од 6,8 степени според Рихтер, додека некои американски медиуми јавија за интензитет од 7,4 степени.

Земјотресот бил на длабочина од 51 километар под површната на земјата, со епицентар во источниот дел на сојузната држава Пуебла, на осум километри јужно од градот Антенсинго и на околу 65 километри југоисточно од мексиканскиот главен град Мексико Сити.

Првиот човек на Мексиканската агенција за цивилна заштита, Луис Фелипе Пиенте соопшти дека засега нема информации за жртви или предизвикани материјални штети.

Мексиканските медиуми јавија дека земјотресот бил почувствуван и во Мексико Сити, каде голем број жители во паника ги напуштале своите домови и работни простории.

Земјотреот се случи само неколку часа по завршувањето на комеморацијата во сеќавање на над петте илјади жртви од земјотресот со интензитет од 8,0 според Рихтер, што го погоди Мексико Сити во 1985 година.

Ова е втор силен земјотрес во Мексико овој месец, по оној од 7 септември со интензитет од 8,1 степени според Рихтеровата скала, што ја погоди јужната мексиканска сојузна држава Чијапас, При потресот загинаа 98 лица, а над 300 беа повредени.