30 дена притвор за напаѓачите на Зијадин Села во Собранието


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Кривичниот суд синоќа им определи по 30 дена притвор за синот и таткото осомничени за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села, кои се однесени во истражен затвор.

Основното јавно обвинителство вчера ја преиначи одлуката за Кире Георгиевски и неговиот татко. Наместо за учество во толпа, како што се товареа претходно, ќе одговараат за кривично дело убиство во обид.

Од досега прибавените докази, Основното јавно обвинителство во Скопје оцени дека постои основано сомнение дека овие две лица, заедно со други лица, кои во овој момент се неидентификувани, го извршиле кривичното дело убиство од чл.123 ст.1 во врска со чл. 22 и во врска со чл.19 од Кривичниот законик, соопшти вчера ОЈО.

Кире Ѓеоргиевски и неговиот 68годишен татко вчера утрото беа приведени во нивниот дом. По извршениот претрес во нивниот дом биле пронајдени и одземени патики со траги слични на крв, облека и три мобилни телефони.