2,5 милиони луѓе евакуирани – бурата Ијан на Флорида удри како катастрофален ураган од четврт ред


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Стравичниот ураган Ијан стигна до Флорида, носејќи силни дождови и опасно високи бранови со силни удари на ветер. Поради ураганот претходно беше наредена евакуација на два и пол милиони луѓе.

Ијан, кој засили над топлите води на Мексиканскиот Залив, во текот на ноќта прерасна во ураган од катастрофална четврта категорија, со максимални ветришта со јачина од 250 километри на час, според податоците на американскиот Национален центар за урагани. Бурата е на пат да удри блиску до густо населената област Форт Маерс, а метеоролозите предупредуваат дека може да предизвика бранови високи пет и пол метри.

Се очекува ураганот полека да се движи над Флорида и да погоди бројни области, меѓу кои Тампа, Орландо и Џексонвил.

Гувернерот на Флорида Рон Десантис ги повика граѓаните кои се на патот на ураганот итно да заминат во најблиското засолниште и да останат таму додека невремето да помине.

Ијан ја зафати Флорида откако предизвика разурнувања на Куба, каде две лица ги загубија животите во невремето, а целиот остров, односно околу 11 милиони луѓе, останаа без струја. Кубанските власти во текот на денот успеаја да воспостават снабдување со струја за дел од граѓаните.