10 начини да додадете килограми брзо природно

10 начини да додадете килограми брзо природно

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Губењето килограми е врвен приоритет за некои луѓе, но природното слабеење е исто толку голем предизвик.

Но, што се случува со оние луѓе кои сакаат (или треба) да се здебелат за да го одржат своето здравје и кондиција? Дали постои некој добар и ефикасен начин да се остварат овие желби користејќи само природни состојки, односно без потреба од земање популарни додатоци во исхраната?

За среќа, постојат голем број на пристапи кои можат да ви помогнат да ја зголемите вашата тежина без потреба од екстремни методи. Заедно со вас, во галеријата истражуваме десет едноставни и природни стратегии кои можат да ви помогнат да ги постигнете вашите цели.

Откријте го најдобриот начин за дебелеење на природен и здрав начин и известете не за резултатите!

Зголемете го внесот на црвено месо

Црвеното месо е богато со холестерол и е ефикасен начин за лесно дебелеење. Месото содржи голема количина на протеини и железо. Можете само да додадете неколку капки маслиново масло и да фрлите свежо црвено месо во рерна за совршена здрава исхрана за зголемување на телесната тежина. Но, не заборавајте да избегнувате комбинирање на црвено месо со висока содржина на заситени масти – оваа комбинација дефинитивно не е начин да се здебелите на здрав начин!

Користете путер од кикиритки

Кикириките се преполни со протеини и масти. Тој нуди идеален оброк за луѓето кои се обидуваат да се здебелат по природен пат. Една лажица путер од кикирики има околу 100 калории! Путерот од кикирики содржи и витамини како што се магнезиум, фолна киселина, витамин Б и витамин Е. Намачкајте дебел слој путер од кикирики на интегрален леб за здрав појадок и за да го зголемите внесот на калории.

Преминете на полномасно млеко

Едноставно решение за дебелеење е обезмастеното млеко да го замените со полномасно млеко. Полномасното млеко ќе ви даде 60 дополнителни калории по чаша повеќе од обезмастеното млеко. Млекото е исто така полно со витамини и хранливи материи. Исто така е богат извор на витамини Д и А. Можете да земате полномасно млеко со овесна каша и житарки. Без разлика на тоа како го консумирате, тоа ќе направи многу добро за вашето здравје!

Зголемете го внесот на овошје

Овошјето, особено тропското овошје може да ви помогне да се здебелите. Мангото, бананите, папаите и ананасот имаат добар природен шеќер, што е одличен начин за дебелеење. Ова овошје со природни шеќери го исполнува вашиот стомак и ви дава моментална енергија. Можете лесно да направите сладок десерт со додавање на овие овошја и прескокнување на заситените вештачки шеќери. Ако ви е здодевно да јадете овошје и зеленчук на „редовен“ начин, тогаш комбинирајте ги и изблендирајте ги за да направите вкусно смути.

Користете авокадо

Авокадото е одличен начин да додадете добри, здрави масти во вашата исхрана. Само половина авокадо содржи 140 калории. Исто така е добар извор на витамини и минерали, како што се високо ниво на витамин Е, фолна киселина и калиум. Затоа не заборавајте да уживате во авокадото во салата. Можете дури и да го намачкате на тост.

Леб од цело зрно

Лебот од цело зрно е неверојатен начин за лесно дебелеење. Ако во исхраната додавате интегрален леб, измешајте го со житарки. Пченичниот леб има доволно хранливи материи за да го поддржи здравиот појадок и исто така додава доволно калории. Содржи и влакна и минерали кои му недостигаат на вообичаениот бел леб. Интегралниот леб како појадок дефинитивно ќе ве држи сити долго време.

Пробајте го путерот

Путерот е висококалоричен. Ако ви здосади да пиете млеко секој ден, тогаш на тивок оган напечете го целиот леб со путер додека добро не се потпече. Тоа ќе биде добар појадок и ќе ви ги даде сите хранливи материи што ви се потребни за тој ден. Секогаш запомнете дека путерот има заситени масти, затоа јадете и уживајте во ограничени количини. Додадете вкусни јајца малку пржени на путер за хранлив појадок и зголемување на калориите.

Зголемете го внесувањето на ореви

Јаткастите плодови се одличен избор за ужина кога станува збор за дебелеење. Тие се добри извори на масти и хранливи материи. Јаткастите плодови содржат и добра количина на растителни влакна. Јадењето мешани јаткасти плодови може да ве држи сити подолг временски период. Можете лесно да ги носите во вашата чанта на работа или на факултет.

Сирење и кашкавал

Сирењето е омилено нешто на многу луѓе, а сигурни сме дека и вие сакате да го јадете. Најдобриот дел е што можете да го користите во речиси секое од вашите омилени јадења. Повторно, ако ви снема млеко, тогаш ова е добра опција бидејќи ги има сите нутритивни придобивки од млекото. Општо земено, повеќето сирења се богати со маснотии, така што конзумирањето сирење му помага на човекот да се здебели природно.

Јадете компири

Сите сакаат компири! Можете да го додадете овој зеленчук богат со јаглени хидрати во вашата исхрана за навистина брзо да се здебелите. Компирите се многу богати со протеини, полни со растителни влакна и исто така содржат добри количини на витамин Ц. Често занемаруваме да јадеме компири со кора, но запомнете дека компирот најдоброто го крие во овој дел. Кога ја отстранувате кожата, ги отсекувате повеќето витамини и протеини.