1.192 нови случаи на КОВИД-19 во последните 24 часа


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Во последните 24 часа се направени 3211 тестирања, а регистрирани се 1.192 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 571
-Куманово 63
-Дебар 15
-Штип 50
-Прилеп 51
-Тетово 87
-Струга 10
-Велес 42
-Битола 43
-Охрид 49
-Кавадарци 15
-Гостивар 40
-Гевгелија 6
-Струмица 36
-Крива Паланка 3
-Радовиш 4
-Крушево 6
-Кочани 27
-Пробиштип 14
-Демир Хисар 5
-Берово 1
-Виница 7
-Делчево 2
-Кратово 3
-Свети Николе 7
-Кичево 22
-Ресен 11
-Неготино 2
Починати се 22 лица, осум пациенти од Скопје (78, 78, 61, 60, 81, 70, 84 и 51г), двајца од Штип (80 и 80г), еден од Прилеп (65г), двајца од Тетово (41 и 66г), двајца од Велес (75 и 57г), двајца пациенти од Битола (71 и 66г) и двајца од Охрид (54 и 73г), еден пациент од Гостивар (72г), еден од Крушево (81г) и еден пациент од Пехчево (53г). Од нив, еден е починат вон, станатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 359 оздравени пациенти од:
-Скопје 206
-Куманово 15
-Дебар 2
-Штип 11
-Прилеп 17
-Тетово 11
-Велес 3
-Битола 9
-Кавадарци 11
-Гостивар 4
-Гевгелија 4
-Струмица 14
-Радовиш 3
-Кочани 27
-Пробиштип 4
-Пехчево 1
-Берово 1
-Валандово 3
-Свети Николе 1
-Кичево 6
-Ресен 2
-Неготино 4
Досега во земјата се направени вкупно 259.115 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 35097, бројката на оздравени пациенти е 22024 , на починати е 1071, а бројот на активни случаи изнесува 12002.