Заев, Ахмети, Мицкоски и Касами седнаа на денешната лидерска средба

Денес на пладне, во Клубот на пратеници, во потесен состав, започна лидерската средба за подготовките за референдумот за Договорот со Грција.

На средбата дојдоа лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Беса, а партијата на Зијадин Села, Алијанса за Албанците не доби покана.

Прв на средбата пристигна лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а по него премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, заедно со Радмила Шекеринска. По нив стигна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, прудружуван од професорката Тања Каракамишева, а потоа и Билал Касами од Беса.

Лидерската средба во овој формат се одржува на барање на Мицкоски кој вчера по само еден час замина од Клубот на пратеници.