Временска прогноза за последната среда од 2022 година


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


28-от декемвриски ден во Македонија наутро по одделни котлини е можна појава на магла или на ниска облачност, а преку денот се очекува променливо облачно време со сончеви периоди. На места ќе има услови за слаб дожд.

Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 4 степени, а максималната ќе достигне меѓу 8 до 14 степени.

Во Скопје претпладнево се очекува појава на магла, а преку денот да биде променливо облачно времето. Минималната температура ќе се спушти до 0 степени, а максималната ќе достигне 9 степени.

Сонцето во Скопје изгрева во 7.01 часот, а ќе зајде во 16.10 часот.

Од УХМР понатаму велат дека продолжува периодот на стабилно време со релативно високи температури. По одделни котлини, вклучувајќи ја и Скопската, и во следните денови ќе има појава на магла или ниска облачност, па во овие места дневната температура ќе биде пониска.