Вообичаени проблеми со цревата по бременоста

Вообичаени проблеми со цревата по бременоста

Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Постпартална дијареа и запек не се невообичаени.

Да се биде нов родител е доволен предизвик. Меѓутоа, ако знаете што да очекувате, знаете и за бројните промени што му се случуваат на телото после бременоста. Една од најчестите промени по бременоста се проблеми со цревата, вклучувајќи хемороиди, запек, фекална инконтиненција и дијареа.

Промените во движењата на дебелото црево по бременоста се случуваат поради контракции на матката, проблеми со карличниот под и промена на хормоните. Меѓутоа, практикувањето на дебелото црево треба да стане редовно кратко време по породувањето.

Сепак, ако имате проблем да се вратите на редовното празнење на дебелото црево, некои третмани може да помогнат. Еве што треба да знаете за постпартална дијареа, запек и други проблеми со цревата.

Дали проблемите со цревата по бременоста се нормални?

Промените во движењето на дебелото црево не се невообичаени по породувањето.

Фекална инконтиненција, неможноста да се контролираат вашите црева, влијае некаде од 5% и 26% од постпарталните луѓе.

Сепак, тие промени на дебелото црево имаат тенденција да исчезнуваат прилично брзо, изјави за Health, Рита М. Нотс, гастроентеролог и доцент на Медицинскиот факултет Гросман на Њујорк.

„Поголемиот дел од времето, симптомите не се хронични. Повеќето исчезнуваат по неколку недели додека вашето тело се опоравува од породувањето“, истакна д-р Нотс.

Меѓутоа, она што е нормално за еден човек може да не е нормално за некој друг. Значи, имајте на ум дека секој човек има различни промени за време и по бременоста.

Причини за постпартални проблеми со цревата

Веднаш по породувањето, може да забележите болка во близина на перинеалната област, која е помеѓу вагината и анусот. Ако сте добиле шиење на перинеумот по раѓањето, тоа исто така може да предизвика болка. Заедно, таа болка може да влијае на способноста за редовно празнење на дебелото црево.

Според д-р Нотс, постојат неколку причини за постпартални промени во движењето на дебелото црево, како што се:

Контракции на матката: За време на бременоста, вашата матка се шири. Потоа, по породувањето, вашата матка мора да се стегне за да се врати во својата нормална големина. Тие контракции може да предизвикаат течна столица.

Промени на карличниот под

Вашето карлично дно е хамак од мускули и ткива што го поддржуваат вашиот мочен меур и цревата. Промените на дното на карлицата може да резултираат со запек и да предизвикаат хемороиди. Хемороидите, исто така, може да бидат несакан ефект на дијареа, што може да предизвика анална иритација и непријатност.

Промена на хормоните

Високите нивоа на прогестерон за време на бременоста помагаат во одржувањето на бременоста и го забавуваат вашиот гастроинтестинален (ГИ) тракт.

Други фактори може да ги променат движењата на дебелото црево во зависност од тоа како раѓате, вагинално или со царски рез (Ц-рез). На пример, луѓето кои раѓаат вагинално може да доживеат кинење, шиење и истегнување на перинеумот, а сето тоа може да доведе до запек.

Ако се породите со царски рез, одредени лекови, ограничувања во исхраната за време на породувањето, суплементи или шиење на перинеумот може да предизвикаат дијареа или запек.

„Лековите за болка исто така често се користат за време и по раѓањето, што може да ги направи вашите црева побавни, што резултира со запек“, објасни д-р Нотс. Исто така, некои антибиотици може да предизвикаат дијареа.

Како да се третираат проблемите со дебелото црево по породувањето

Со внимание, време и трпение, промените на дебелото црево по породувањето треба да исчезнат. Во зависност од промените на дебелото црево, некои од следниве третмани може да помогнат.

Хемороиди

Зголемувањето на внесот на диетални влакна и вода може да помогне во лекувањето на хемороидите, предложи д-р Нотс. Омекнувачите на столицата, како што е Colace (докусен натриум), исто така може да помогнат. Кремите со хидрокортизон, супозиториите и седечките бањи можат да го намалат отокот, непријатноста и чешањето.

Запек

Јадењето диета богата со влакна и пиењето многу вода може да го ублажи постпородилниот запек, изјави за Health д-р Габриел Сендлер, лекар-ОБ-ГИНА и клинички асистент професор по акушерство и гинекологија на Медицинскиот факултет Гросман на Њујорк. Додатоци на влакна, омекнувачи на столицата или лаксатив исто така може да помогнат.

Сепак, избегнувајте долго време да земате омекнувачи и лаксативи за столицата. Може да развиете зависност и намалена функција на цревата. Наместо тоа, следете ги упатствата на пакувањето кога станува збор за тоа колку долго да ги земате лековите.

Фекална инконтиненција и дијареа

Постпарталната дијареа е честа кај луѓето кои ги истегнуваат или кинат ректалните мускули за време на породувањето. Често, можете да ја продолжите регуларноста на дебелото црево со поправање на карличниот под.

Започнувањето физикална терапија на карлицата четири до шест недели по породувањето (и продолжување најмалку пет месеци) може да биде ефективно, рече д-р Сендлер.

Исто така, можете да ја третирате постпарталната дијареа со додатоци на влакна и средства за зголемување, како што е псилиум, и лекови против дијареја, како Диамод (лоперамид), додаде д-р Сендлер.

Кога да се консултирате со вашиот лекар

Пред да тргнете во продавница за да купите третмани без рецепт (OTC), разговарајте со давател на здравствена заштита за тоа што може да работи најдобро за вас. ОБ-ГИНА може да укаже на некои промени во животниот стил кои можат да помогнат. На пример, намалената физичка активност по породувањето може да придонесе за варење.

Промените во движењето на дебелото црево по бременоста се нормални. Сепак, веднаш известете го давателот на здравствена заштита доколку забележите алармантни симптоми.

Следниве симптоми може да укажуваат на инфекција:

  • Тешка абдоминална болка
  • Треска
  • Солзи во перинеалните конци или во близина на анусот, исто така познати како анални пукнатини
  • Болка, исцедок или оток во близина на перинеални конци

„Да, ова е прашање за кое вие и [лекарот] треба да разговарате пред раѓањето, со оглед на тоа колку е распространето.

Брз преглед

Проблемите со дебелото црево, како што се хемороиди, запек, фекална инконтиненција и дијареа, се вообичаени кај луѓето по породувањето. Тие промени обично се должат на контракции на матката, проблеми со карличниот под и промена на хормоните.

Некои третмани, како лаксативи, омекнувачи на столицата и терапија на карличниот под, може да помогнат. Меѓутоа, ако траат проблемите со дебелото црево после породувањето или развиете симптоми на инфекција, веднаш консултирајте се со лекар.