Во украинскиот град Херсон Русите ќе ја воведат рубљата како платежна валута


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Градот Херсон во јужниот дел на Украина, за кој Русија тврди дека е под нејзина контрола, ќе премине кон користење на рубљата од 1 мај, пренесуваат руски државни медиуми.

Кирил Стремусов, заменик-претседател на воено-цивилната администрација на регионот, изјави дека транзицијата ќе се одвива во период од четири месеци, во кој ќе бидат во оптек руската рубља и украинската гривна, пренесува Би-Би-Си.

– По тој период, регионот целосно ќе премине кон користење на руската валута – додаде Стремусов.