Во рацијата на Табановце уапсени командир, заменик-командир и осуммина полициски службеници


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Во полициската акција и рација која синоќа беше извршена на граничниот премин Табановце биле уапсени командир, заменик командир и осум полицајци, пренесува „А1он“. Претреси имало и во домовите на командирот и заменик командирот.

Според неофицијални информации, МВР која правеше претреси во координација со Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, пронашла пари во кутии од цигари. Истите биле во кабините на полицајците. Службениците тврделе во судот дека кутиите биле подметнати.

Од вчеравечер, до утрово, уапсените беа во Кривичен суд. Тие негираат вина и сите тврдат дека парите им биле подметнати. До вчера на полноќ, освен полицајците, нема цариници кои се уапсени.

Обвинителството бара мерки за обезбедување присуство, а полициските службеници беа спроведени во Кривичен суд.