Во обвиненијата против Трамп се појави уште една Плејбој зајачица која имала љубовна афера со него


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Официјалното обвинение кое е иницирано против Доналд Трамп се фокусира на неговата исплата за да ја замолчи поранешната порно ѕвезда Сторми Даниелс, но обвинителот спомена и друга жена во читањето на сите обвиненија против поранешниот американски претседател.

Во официјалните документи нејзиниот идентитет е заштитен со шифрата „жена 1“, но доказите покажуваат дека тоа е Карен Мекдугал, пишува Би-би-си. Таа е поранешна зајачица на Плејбој, која исто како Сторми Даниелс тврдела дека имала вонбрачна врска со Трамп. Мекдугал рече дека тоа траело десет месеци, додека Трамп негираше дека тоа некогаш се случило, пренесува 360 степени.

Мекдугал е родена во Гери, Индијана, пред да се пресели во Мичиген како дете. Таа се занимавала со манекенство во своите дваесетти години и се приклучила на Плејбој во 1998 година. Ја освоила наградата за зајачица на годината и била прогласена за зајачица на 90-тите веднаш зад Памела Андерсон.

Подоцна работела како фитнес модел, станувајќи првата жена што се појавила на насловната страница на магазинот Men’s Fitness во 1999 година. Потоа направила неколку ТВ реклами и помали актерски улоги како што е улогата во филмот „Чарлиеви ангели“ од 2000 година.

„Њујоркер“ во 2006 година напиша дека Мекдугал и Трамп се запознале во вилата „Плејбој“ во Лос Анџелес, каде што тој снимал епизода од неговото реално шоу „Чирак“. Тогаш изјавила дека на Трамп, кој тогаш бил оженет, веднаш му се допаднала и дека и рекол дека е убава итн.

Мекдугал тврди дека била во 10-месечна врска со Трамп и дека се гледале најмалку пет пати месечно. Во изјава за Си-ен-ен, таа ја опишала врската како љубовна и консензуална.

Во 2016 година, во пресрет на претседателските избори, таа потпишала договор вреден 150 000 долари за да ја раскаже приказната за нејзината врска со Трамп исклучиво за таблоидот National Enquirer. Со потпишувањето на тој договор и беше забрането јавно да зборува за наводната афера. Сепак, написот никогаш не беше објавен и Мекдугал инсистираше на тоа дека била измамена да молчи за врската.

Намерното купување приказна, а потоа закопување, во американските таблоиди е познато како „фати и убиј“, а таблоидот National Enquirer наводно го направил тоа за да ги потисне негативните приказни за Трамп.

Во 2021 година, Федералната изборна комисија на САД откри дека издавачот на Enquirer ги прекршил изборните закони со тоа што ги купил правата на приказната за Мекдугал што никогаш не ја објавил. Утврдено е дека парите исплатени на Мекдугал за време на претседателските избори во 2016 година се незаконски придонес во кампањата. National Enquirer е казнет со 187 500 долари.

На својата официјална страница, Мекдугал се претставува како модел, колумнист и застапник за правата на жените. Таа се нарекува себеси застапник за поголема свест за „болести од импланти на дојката“ откако ги отстрани нејзините во 2017 година поради претходни проблеми.

Во 2018 година, таа упати јавно извинување на сопругата на Трамп, Меланија за наводната афера.

„Жал ми е. Не би сакал некој да ми го направи тоа. Кога ќе погледнам назад, каде бев тогаш, знам дека не беше во ред. Навистина ми е жал поради тоа. Знам дека тоа е погрешна работа“, рече таа.

Трамп секогаш негираше дека имал афера со Мекдугал. Обвинението со кое се соочува Трамп е единствено фокусирано на исплата на тајните пари на Сторми Даниелс. Детали за Мекдугал се содржани во изјавата за факти на окружниот обвинител, која е дадена како позадинска информација за случајот. Трамп се изјасни за невин по сите обвиненија.