Во Кривичен денес почнува судењето за напаѓачот на Шеќеринска на крвавиот собраниски четврток


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Денеска во скопскиот Кривичен суд е закажано судењето за нападот врз министерката за одбрана Радмила Шекеринска, за настаните во Собранието од 27 април, познат како крвавиот четврток.

Јавното обвинителство на почетокот на август поднесе обвинение против напаѓачот на Шекеринска и тоа е еден од првите предмети кои се процесуираат за овие напади каде што беа повредени повеќе пратеници, новинари, вработени во Собранието.