Актуелно

Во Франција уапсен Никола Саркози

Во Франција денес, од страна на француската полиција, приведен на распит поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози.

Саркози е уапсен во рамки на истрагата за илегално финансирање на неговата предизборна кампања.

Како што јави АФП, истрагата се води околу сомнежите дека за време на претседателските избори во Франција во 2007 година, кампањата на Саркози била илегално финансирана од Либија.

Распитот на Саркози се спроведува неколку недели откако во врска со истата истрага во Лондон беше уапсен неговиот поранешен соработник Александар Џури. Џури подцна беше ослободен со кауција.

Advertisements
To Top