Власта ќе маршира во Скопје, опозицијата во Штип


Хрватска против “лудите“ јапонци - 16 ден ↓↓↓За денеска се најавени два паралелни маршеви. Едниот во Скопје, за поддршка на референдумот за промена на името на Македонија, организиран од власта, а вториот во Штип, организиран од ВМРО ДПМНЕ.

Маршот организиран од Коалицијата за европска Македонија, која заговара промена на името на Македонија и прифаќање на договорот со Грција, започнува во 13.30 пред зградата на Црвениот крст, а ќе заврши пред седиштето на Делегацијата на ЕУ во 14.00 часот, кога започнува официјалната програма пришто ќе се обратат премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието Талат Џафери, актерката и синдикален претставник, Сања Арсовска и новинарот Томислав Кежаровски.

Речиси истовремено, во Штип е најавен протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ, што ќе започне кај црквата Св. Никола во Штип. На собирот ќе се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски.