Ужасите продолжуваат: Вооружен напад во трамвај во Утрехт – има повредени

Неколку патници се повредени откако непознато лице утрово отвори оган врз трамвај во движење во холандскиот град Утрехт.

Нападот се случил утрово на периферијата на градот, во близина на болницата Оуденријн, а полицијата ги блокира улиците околу местото на инцидентот.

Портпарол на полицијата изјави дека нападот се случил во или во близина на трамвајот на Скверот 24 октомври, кој е веднаш затворен, а над местото на инцидентот кружат хеликоптери.

Тој рече дека напачот пукал од автомобил при шо веднаш избегал. Се истражува можноста да се работи за тероризам.