Украинците тврдат дека го раниле началникот на Генералштабот на руската армија


Роналдо нека се пази, Мароко гази - 19 ден ↓↓↓Според неофицијални информации од Русија на кои се повикуваат многу релевантни светски медиуми, за време на нападот во Изум, јужно од Харков, тешко е ранет началникот на Генералштабот на руската армија Валери Герасимов. Се додава дека тој не е во животна опасност.

Потсетуваме дека рускиот претседател Владимир Путин го испрати во Украина „за да обезбеди победа“.

Сепак, се посочува дека повредата на Герасимов е доволно тешка што тој е повлечен од украинскиот фронт на понатамошно лекување во Русија, па ова, истакнуваат, е уште еден пораз за руските сили.

Повредата на началникот на рускиот Генералштаб следеше за време на истиот напад во саботата, кога беше убиен рускиот генерал-мајор Андреј Симонов (55), изјави Алексеј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Украинската армија во саботата го нападна теренскиот команден пункт на руската Втора армија, погодувајќи повеќе од 30 руски оклопни возила, вклучително и тенкови, објави Киев пост.

Симонов беше висок командант за електронско војување, напиша советникот на украинското Министерство за внатрешни работи Антон Герашченко на својот профил на Телеграм.

Тој е деветтиот руски генерал убиен од почетокот на инвазијата.

Герашченко рече дека нападот на Изум е „местото каде што бил Герасимов лично дошол да го води нападот на Славјанск“.

„Голем број“ високи офицери беа убиени во нападот во кој беше ранет Герасимов, рече Герашченко.

Проукраинскиот Телеграм канал Вертикал, исто така, наведе дека Герасимов е „ранет во близина на Изум“, повикувајќи се на неименувани извори.

Нашиот извор наведува дека се здобил со повреди на ногата и колкот“, пренесува каналот Вертикал.

Рускиот истражувачки медиум Агенство објави дека Герасимов прво со воен хеликоптер Ми-8 бил префрлен од воената зона во Белгород во западна Русија. Три јуришни хеликоптери Камов-52 кружеа додека Ми-8 ги превезуваше Герасимов и другите воени лидери.

Потоа се качи на авион Ту-154 на Министерството за одбрана во Белгород, кој полета на непозната дестинација.

Основачот на независниот тим за разузнавање на конфликти, Руслан Левјев, изјави дека очевидец на аеродромот го видел Герасимов како се качува во авионот.

Неговото ранување би било уште еден длабок психолошки удар за Путин и неговата воена кампања за сопнување.

Герасимов е задолжен за руската воена кампања заедно со министерот за одбрана Сергеј Шојгу, кој беше главниот столб во раните денови на војната, но беше главно оставен настрана кон крајот на март кога се шпекулираше дека Путин го отстранил и дека има здравствени проблеми.

Се верува дека Русија претрпе големи загуби во источниот регион Донбас и околу градовите Харков и Изум, додека украинските вооружени сили продолжуваат да ги бранат териториите на Доњецк и Луганск кои се делумно окупирани од сепаратистите поддржани од Москва од 2014 година.

Руските воени лидери испраќаат војници и опрема во источна Украина во обид да изнудат крвава победа откако мораа да се откажат од плановите да ја преминат северна Украина и да го заземат Киев.

Британското Министерство за одбрана вчера објави дека трупите на Путин на исток сè уште се борат да го окупираат теренот и покрај обновената поддршка, наведувајќи ги лошата тактика и распоредувањето на војници со ниска вештина како причини за бавниот напредок.

„Остануваат недостатоците во руската тактичка координација. „Недостигот на вештини на ниво на единици и неконзистентната воздушна поддршка ја оставија Русија неспособна целосно да ја искористи својата борбена маса, и покрај локализираните подобрувања“, објави Министерството за одбрана на Твитер.

„Русија се надева дека ќе ги поправи проблемите кои претходно ја ограничуваа нејзината инвазија со географско концентрирање на борбената моќ, скратување на линиите за снабдување и поедноставување на командата и контролата“, се вели во соопштението.

Покрај генерал-мајор Андреј Симонов, на почетокот на војната на 26 февруари во Украина беше убиен и генералот Магомед Тушаев, водачот на чеченските специјални сили кои ја предводеа „анти-геј чистката“. Тој беше убиен во заседа во близина на Хостомел;

Генерал-мајор Андреј Суховецки – заменик командант на 41-та комбинирана армија на Централниот воен округ е убиен за време на специјална операција од снајперисти на 4 март;

Генерал-мајор Виталиј Герасимов – првиот заменик командант на 41-та руска армија кој учествуваше во операциите во Сирија и Крим, загина во борбите околу Харков на 8 март;

Генерал-мајор Андреј Колесников, командант на 29-та комбинирана армија, почина на 11 март;

Генерал-мајор Олег Митјајев беше убиен во борби во близина на градот Мариупол на 16 март;

Генерал-полковник Андреј Мордвичев, убиен во регионот Керсон на 19 март;

Генерал-полковник Јаков Резанцев, командант на 49-та Комбинирана армија на Русија, беше убиен на 25 март во напад во близина на јужниот град Керсон.

Генерал-мајор Владимир Фролов – беше заменик командант на 8-та гардиска армија во источна Украина. Неговиот гроб во Санкт Петербург е снимен пред две недели.