Турција домаќин на преговорите меѓу Украина и Русија – Кулеб и Лавров на директна средба во Анталија

Турција денеска ќе биде домаќин на првата директна средба на министрите за надворешни работи на Русија и Украина од почетокот на руската инвазија на Украина.

Сергеј Лавров и неговиот колега Дмитриј Кулеб ќе бидат пречекани од турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во Анталија, одморалиште популарно кај руските туристи. И Лавров и Кулеба вчера пристигнаа во Турција.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој ги засилува напорите за посредување од почетокот на кризата, во средата рече дека „Турција може да разговара и со Украина и со Русија во исто време“. „Работиме на тоа да избегнеме претворање на кризата во трагедија“, рече тој.

Кулеба во видеото на Фејсбук во средата рече дека ќе стори сé за преговорите да бидат што е можно поефикасни, велејќи дека има „ограничени очекувања“. „Немам големи надежи, но ќе направиме се за да го извлечеме максимумот од тоа“, рече тој и додаде дека „се ќе зависи од инструкциите што Лавров ги добил пред средбата“.

Атмосферата пред разговорите е доста напната, а украинскиот министер неодамна за Си-Ен-Ен го нарече својот руски колега „модерен Рибентроп“, мислејќи на министерот на Хитлер во Втората светска војна.

Патувајќи за Анталија, Лавров ја напушти Русија за прв пат од почетокот на руската агресија врз Украина на 24 февруари.

Турција, членка на НАТО, е сојузник на Украина, но сака и да ги одржува односите со Русија, од кои во голема мера зависи кога станува збор за туризмот и снабдувањето со пченица и енергија.

Преговорите во Анталија доаѓаат еден ден откако Русија во средата соопшти дека е постигнат „напредок“ во нејзините преговори со Украина. Портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова, исто така рече дека целта на Русија не е да ја собори украинската влада.

Сепак, аналитичарите се многу внимателни откако двонеделната војна веќе протера два милиони Украинци надвор од границите на нивната земја.

„Секој напор може да биде корисен, но не верувам дека треба да се очекува пробив“, изјави за Франс прес Арон Штајн, директор на програмата на Блискиот Исток во Институтот за надворешна политика за истражување.

„За да се постигне договор, двете страни мора да бидат подготвени да направат болни компромиси“, предупреди Берк Есен од Германскиот институт за меѓународни односи и безбедност. Би било навистина изненадувачки доколку Ердоган успее да ги организира разговорите во Анталија, велат аналитичарите.

Во посредувањето се приклучија и други политичари, како францускиот претседател Емануел Макрон и израелскиот премиер Нафтали Бенет. Засега нема резултати.