Трендови во крипто гејмингот и што прави индустријата за да се добие поголемо внимание од јавноста


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Употребата на криптовалути започна со Bitcoin и траеше околу 10 години од создавање на Bitcoin. Со сигурност може да се каже дека по 10 години криптовалутите се уште не го зафатија мејнстрим пазарот, но клучните играчи во индустријата се уште се обидуваат да го напрват тоа.

Во 2017 година, многумина го свртеа вниманието кон криптовалутите заради нивната вредност. Во одреден момент во таа година, еден Биткоин беше вреден 20.000 американски долари и тоа предизвика доста врева. Многу луѓе почнаа да ја разгледуваат насоката на индустријата и бизнисите се обидоа да дојдат до интересни начини за да се вклучат повеќе луѓе.

Тогаш се случи митингот со крипто-игри. Тоа беше времето кога излегоа CryptoKitties. Тоа е blockchain игра за корисниците на Ethereum креирана од Axiom Zen која им овозможува на играчите да купуваат, собираат, растат и продаваат виртуелни нешта. Тоа е една од првите иновации што ги направи криптовалутите достапни за рекреација, забава и заработка.

Беше хит бидејќи кога излезе ова, многу луѓе почнаа да користат криптовалути. Бидејќи ова е базирано на Ethereum, трансакциите на Ethereum се зголемија за шест пати заради оваа игра. Ethereum доби околу 15 проценти повеќе од вкупниот сообраќај што обично го имаше пред CryptoKitties.

Тоа е цврст доказ дека гејмингот е ефикасен начин за промовирање на употреба на криптовалути. Сето тоа има смисла зошто наскоро беа развиени повеќе игри слични на CryptoKitties. Како и да е, тоа беше во 2017 година и оваа година и од тогаш крипто гејмингот станува се подобар.

Денешната генерација се чини дека е преокупирана со играње казино игри и тоа преку Интернет или со своите мобилни уреди. Може да видите колку мобилни игри има во моментов, па дури и коцкањето и обложувањето постојано се развива и е истакнато во мобилниот сектор.

Мобилното коцкање се чини дека е одличен начин за промовирање на криптовалутите. Всушност, сега има онлајн казина кои се фокусирани на корисниците на cryptocurrency. Може да проверите на Kladenje.mk за да видите кои онлајн казина имаат криптовалути како начин на плаќање за депозит како на пример 1xBet.

Бројот на корисници на мобилна телефонија во светот веќе достигна околу 4 милијарди и тој тренд ќе продолжи да расте и во наредните неколку години. Ова значи дека пристапот до мобилниот пазар може да биде во фокусот на индустријата за криптовалути и има многу смисла во тоа.

Токинизацијата е исто така тренд кој доаѓа со пораст на крипто игрите. Виртуелните валути во игра сега се токенираат врз основа на мрежна блокада и имаат вредност. Ова им овозможува продажба на имот, оружја, облека од играта да се продаде и купи на друг играч, а исто така да се тргува и надвор од играта.

Гејмерите на крајот можат да заработат виртуелни валути кои можат да се тргуваат со крипто или виртуелни средства. Едноставно ова на некој начин е добра деловна идеја бидејќи во основа им дава стимулации на играчите кои би можеле да ги промовираат или да ги натераат луѓето да играат повеќе.

Крипто-коцкањето може да се промени и во иднина. MintDice им носи доверба и можности за инвестирање на своите играчи. Има неколку можности за инвестиции кои се достапни за неговите играчи. MintDice едноставно сака да им овозможи на играчите да профитираат на успехот на нивниот бизнис.

Компанијата сега нуди без ризик „Мастеродеоде“ – можности за инвестирање во странство. Ова значи дека играчите можат ефтино да инвестираат во заеднички нешта на Мастеродеод и да примаат исплати врз основа на профитот на казиното и висината на нивната инвестиција.

Друга опција е да се овозможи инвеститорот да биде банка. Ова е форма на инвестиции без ризик за да може да се гарантира исплата на приход без ризици. Играчите можат да добијат 15 проценти од облозите поставени на страницата, но ова сепак се однесува на тоа колку играчот се задржува на платформата и колку други играчи има донесено на таа платформа.

Она што го прави MintDice е доста револуционерно за заедницата за крипто игри и коцкањето.

Неодамна, стартување на една игри на фирма со седиште во Хјустон, исто така, го привлече вниманието на многумина, додека се подготвуваше да издаде игра со карти врз основа на криптовалути. Ова е прва игра со карти со теми за cryptocurrency и компанијата се надева дека ќе ги направи корисниците на крипто повеќе возбудени.

Crypto Tycoon е она што се нарекува игра со карти. Ова може да го играат од две до пет лица на кои ќе им се даде задача да пополнат портфолија за три криптовалути. Врз основа на прегледи на луѓе кои веќе ја пробале играта, таа е освежувачка игра во која е лесно да се добие профит.

Само помислете на тоа како Монопол помогна во нормализирање на идејата за монополистички капитализам. Crypto Tycoon може да им помогне на повеќе луѓе да разберат како функционираат децентрализацијата и криптовалутите.