Таа е најпопуларна жена на Инстаграм


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Мегапопуларната пејачка Селена Гомез стана првата жена чии профил на Инстаграм го следат повеќе од 400 милиони корисници.

Пејачката за само еден ден добила повеќе од два милиони фанови на нејзиниот Инстаграм профил и стана најследената жена на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Selena Gomez (@selenagomez)

Со што Селена ја симна од тронот убавата манекенка Кајли Џенер за „само“ неколку стотици илјади луѓе.

Причината за добивањето на нови следбеници била „драмата“ меѓу Селена и Кајли во која била вклучена и Хејли Бибер, сопругата на Џастин Бибер.

Сега Кајли е на второ место со 382 милиони следбеници. Таа до неодамна беше најпопуларна жена на социјалната мрежа, но по конфликтот со Селена Гомез изгуби речиси милион следбеници.

Популарната пејачка Аријана Гранде беше најследената женска личност на оваа социјална мрежа во февруари 2019 година. Потоа ја претекнаа Кајли и Селена Гомез. Американската актерка и поп ѕвезда успеа да и се приближи дури и на кралицата на реалните шоуа Ким Кардашијан, а на Инстаграм ја следат 364 милиони луѓе.

По пејачката и актерка Аријана Гранде, е најпознатата сестра на Кардашијан. Провокативната Ким Кардашијан во моментов ја следата повеќе од 351 милион луѓе.

Според центарот за маркетинг на инфлуенсери, Ким заработувала помеѓу 620.000 и 1 милион долари по објава на Инстаграм во 2022 година.

Популарната пејачка Бијонсе на оваа социјална мрежа има околу 304 милиони фанови.

Високо на листата на најсладени се и Тејлор Свифт, Кендел Џенер, Џенифер Лопез…..