Спијте на страна – спиењето на стомак е лошо за телото


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!?


Експертите апелираат и советуваат што повеќе да избегнувате да спиете на стомак, бидејќи спиењето на стомак може да предизвика дегенерација на кичмата, предупредуваат експертите од Универзитетот Сент Луис во САД.

„Никогаш не спијте на стомак. Изненадувачки голем број на луѓе не се ни свесни дека тоа е лошо за здравјето. Покрај тоа што го уништува кичмениот столб, ваквиот начин на спиење го намалува и крвниот притисок“, објасни одамна докторот Адам Танасе.

Телото едноставно не ја сака таа положба. Вртењето на главата на овој начин, макар и на неколку минути, ги заморува лигаментите и мускулите околу кичмата.

Доктор Танасе им порача на сите кои ја имаат оваа лоша навика, да се потрудат да ја променат и да спијат на страна.