Советникот на Зеленски: Се подготвуваме за руски напад врз Киев на 24 август


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека Украина се подготвува за руски ракетен напад врз Киев, кој треба да се случи на 24 август, на Денот на независноста.

Арестович нагласи дека ова е акција која има за цел да убие што е можно повеќе цивили и со тоа да го уништи украинскиот празик.

– Во случај на напад, таму ќе им биде многу полошо – предупреди Арестовиќ.

Инаку, Украина ниту ја потврди ниту негираше вмешаноста во серијата неодамнешни експлозии на Крим, додека Русија тврди дека тие биле резултат на саботажа,пренесе Аваз.ба.