Сопругата на амбасадорот Амиридис обвинета за организирање на неговото убиство за 25.000 долари


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Сопругата на убиениот грчки амбасадор во Бразил, Франсоас де Соуза Оливеира Амиридис наводно ја признала вмешаноста во смртта на нејзиниот сопруг, објави бразилската телевизија Globo.

Претходно во петокот полицискиот службеник од бразилскиот мегалополис Рио де Жанеиро, Сержиу Мореира го признал убиството на грчкиот амбасадор во Бразил, 59-годишниот Киријакос Амиридис, во вторникот вечерта во неговиот дом во општината Нова Игаусу, во регионот Баиксада Флуминенсе, северно од Рио.

Претходно во петокот полицијата на сослушување ги повика Мореира и Франсоас, откако откриле дамки од крв на каучот во станот на амбасадорот, и ја водеше истрагата во насока на убиство на амбасадорот.

„Сопругата го организирала неговото убиство ветувајќи му на еден од извршителите 80.000 реали, или 24.600 американски долари“, изјавил на прес-конференција иследникот од полицијата на Реи де Жанеиро, Еваристо Понтес Магаљас, кој ја водеше истрагата.

Според него, тврдењето на правосудните органи се заснована сведочењето на Едуардо Мореиро де Мело. Тој бил внук на наводниот љубовник на сопругата на дипломатот, припадникот на воената полиција на Рио де Жанеиро, Сержиу Мореиро Фиљо.

„Сведочењето на Едуарду не оставаат простор за сомневање дека сето тоа било планирано однапред. Тоа во прв ред го потврдува фактот дека Франсуас Амиридис му понудила 80.000 реали на неговиот чичко за помош да го реализира планот“, изјавил иследникот.

Додал дека Моеира Фиљо признал дека имал афера со сопругата на амбасадорот и оти е вмешан во убиството на амбасадорот. Сепак, според осомничениот, тој дејствувал во самоодбрана, бидејќи дознавајќи за прељубата Амиридис наводно го нападнал со тупаници. Таквата верзија истрагата ја смета за невистинита, бидејќи 29-годишниот полицаец физички значително бил супериорен во однос на 59-годишниот дипломат.

Што се однесува до сопругата на амбасадорот, и покрај сознанијата на една од најгледаните бразилски телевизии Globo дека го признала делото, таа подоцна целосно негирала. Таа изјавила дека за убиството на сопругот дознала дури следниот ден, кога ги забележала дамките крв на каучот во станот, но сепак решила да не го пријавува љубовникот. Покрај тоа, додала дека амбасадорот постојано ја тепал.

Судот во Рио де Жанеиро по барање на иследниците издал налог за апсење на тројца осомничени и тие ќе останат во притвор најмалку 30 дена.

Точната причина за смртта на грчкиот дипломат, сепак, не е утврдена, бидејќи неговото тело било речиси потполно уништено од оган.

Во четвртокот бразилските медиуми, повикувајќи се на службеници на амбасадата на Грција во главниот град Бразилија, објавија дека 59-годишниот дипломат исчезнал пред три дена, во текот на празничниот одмор во Рио де Жанеиро, каде престојувал со сопругата. Според телевизијата Globo, исчезнувањето го пријавила сопругата којашто во полицијата изјавила дека тој во понеделникот вечерта сам го напуштил домот, а не се вратил следниот ден.

Во четвртокот попладнето по локално време во општината Нова Игаусу, каде што е пријавено исчезнувањето, полицијата откри во бездна автомобил чиишто регистарски таблички одговарале на табличките на автомобилот кој го изнајмил амбасадорот, а во внатрешноста бил откриено изгорено тело. Останките се однесени на институтот за судска медицина при тамошниот универзитет.

Амиридис бил конзул во Рио де Жанеиро во периодот од 2001 до 2004 година. Во јануари 2016 е именуван за амбасадор на Грција во Бразил, откако претходните четири години бил амбасадор во Либија.