Сончева и топла среда

Вториот јунски ден во Македонија носи сончево време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од 4 до 11, а максималната ќе достигне од 15 до 26 степени. УВ-индексот ќе изнесува 7, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 7, а дневната ќе достигне до 24 степени. Маврово 15, Охрид 19, Битола 23, Крива Паланка 19, Берово 18, Кавадарци 24, Дојран 26.

До недела времето ќе биде стабилно со пораст на температурата на воздухот.