Сончев и топол последен августовски ден


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Последниот ден од месец август времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб ветер претежно од западен правец. Дневните температури ќе се движат од 22 до 33 Целзиусови степени.

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 32 степен, Маврово 22, Охрид 26, Битола 30, Крива Паланка и Берово 26, Кавадарци 32, Дојран 33.

Утре времето ќе биде сончево со умерена облачност, околу пладне и рано попладне претежно во северените делови облачноста ќе се зголеми и ќе има појава на краткотраен пороен дожд. Ќе дува умерен, а особено вдолж Поварадарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Дневните температури ќе се движат од 19 до 32 степени.