Со нов црн рекорд на починати во еден ден од Ковид-19 – Москва воведува карантин


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Рускиот главен град Москва денеска ги воведе своите најстроги мерки за карантин од јуни 2020 година, додека болниците се соочуваат со растечки бран на заразени со коронавирус, а земјата со рекорден дневен број на починати во пандемијата.

„Во текот на изминатите 24 часа, забележани се 40.096 нови случаи на коронавирус во 85 региони на Русија“, објави официјалниот штаб за коронавирус. „Евидентирани се 1.159 смртни случаи“.

8.440 (21%) од новите случаи се пријавени во Москва, и покрај тоа што градот има само околу 10% од целокупното население во земјата.

Делумното затворање, во кое е дозволена работата само на основните продавници, како аптеки и супермаркети, а училиштата и државните градинки се затворени, доаѓа во пресрет на еднонеделното затворање на компаниите низ целата земја од 30 октомври.

Како Москва, некои региони одлучија да воведат делумни мерки на карантин во четврток или порано, воочи затворањата на национално ниво.

На жителите на Москва им е дозволено слободно да ги напуштат своите домови, за разлика од карантинот во летото 2020 година, но новите мерки укажуваат на зголемена загриженост на официјалните лица за рекордниот број на смртни случаи, за што Кремљ ги обвинува ниските стапки на вакцинација.

Многу Руси одлучија дека сега е идеално време да летаат во странство на одмор на плажа, наместо да останат дома.

Меѓу жителите на Москва постојат измешани чувства во врска со карантинот. Некои жители, како Љубов Махекина, рекоа дека мислат дека тоа очигледно ќе помогне да се забави ширењето на инфекцијата.

Други, како Михаил московјанец кој не го кажа своето презиме, изразија сомневање дека ќе се постигне вистински ефект без да се вакцинира мнозинството од населението или друг имунитет.

„Според мое мислење, тоа нема да промени ништо. Може малку да го забави (ширењето на инфекцијата), но всушност, без имунитет на стадо – тоа е глупост. Не верувам дека ќе успее“, рече тој.

Во Москва повторно може да се видат сцени на луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците.