Смртниот здив на војната: Фотографии од иста улица во Буча пред почетокот на воените дејствија и после повлекувањето на Русија


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Некои од најтешките борби и најлошите злосторства од руската инвазија на Киев во 2022 година се случија на улицата Вокзална, северно од главниот град, вели сајтот за проверка на факти Сноупс.

Две фотографии ја прикажуваат истата локација во Буча, Украина, по повлекувањето на Русија во април 2022 година и приближно една година потоа, по реконструкцијата.

Во мај 2023 година, сликите на Буча – предградие на Киев во Украина – направени со разлика од приближно една година станаа вирални. На првата слика се гледа дистописка сцена со изгорени и напуштени тенкови и масовна уништеност. На втората слика се гледа обновена улица без тенкови.

Овие слики автентично ја покажуваат локацијата на истата улица: улица Вокзална. Руската воена активност во Буча беше концентрирана околу раскрсниците на улицата Вокзална и улицата Јаблунска.

Токму тука, според осуммесечната визуелна истрага на Њујорк тајмс, која ја доби Пулицеровата награда, руските падобранци од 234-от полк за воздушни напади, предводени од потполковникот Артјом Городилов, извршиле некои од најлошите злосторства на почетокот на инвазијата.

Доказите, напиша Њујорк тајмс, покажуваат дека убиствата биле дел од намерниот и систематски напор безмилосно да се обезбеди рута до главниот град Киев. Војниците испрашувале и егзекутирале невооружени мажи на возраст соодветна за борба и убивале луѓе што несвесно им се нашле на патот – без разлика дали станувало збор за деца што бегаат со своите семејства, локалните жители со надеж дека ќе најдат намирници или луѓе што едноставно се обидувале да се вратат дома со своите велосипеди.

Украинските сили повторно ја зазедоа Буча на 31 март. По повлекувањето на Русија, сателитските снимки покажаа тела на егзекутирани цивили на улицата Јаблунска на нејзината раскрсница со улицата Вокзална.

Тенкот што се појавува во виралниот твит се појави и на други вирални слики направени во април 2022 година, а НПР и други идентификуваа дека ја прикажува улицата Вокзална. Тенкот на таа фотографија беше оставен со пиштолот вперен налево и паркиран пред знак што покажува дека маркетот „АТБ“ е на 500 метри надолу по улицата.

Се чини дека ова е истиот тенк во виралниот твит погоре, вели Сноупс. Зградите прикажани на поновата фотографија одговараат на нивната локација на фотографијата од април 2022 година.

Фотографијата направена од Доминика Зарзичка на 17 април 2023 година, на која е идентификувано дека е улицата Вокзална, ги прикажува работниците како го обновуваат тротоарот онаков каков што се гледа на најновата слика.