Шокантно: Водителот на Топ Геар за малку ќе изгореше во франуцски болид!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Крис Харис и Еди Џордан доживеа несреќа за време на снимањето во Монте Карло, но сепак поминаа неповредени.

Харис и Џордан се возеа во претпродукциски премерок на Рено Алпина А110, француски болид кој веќе со месеци збира позитивни стручни критики. Овој автомобил се запли, односно се појави пламен на долниот дел од воилото и почна многу брзо да се шири. Во авомобилот светнала ламбичката за проблем со моторот, но никој не се посомневал дека ќе го уништи цел автомобил.

„Сфатив дека морам да изелзам дури кога ја отворив вратата, а пламенот ја зафати мојата рака. Нажалост, автомобилнот потполно изгоре, а секогаш се растажувам кога ќе се уништи преубав автомобил“ изјави Крис Харис.

Алпина моделот поради несреќата ја запре вожњата на сите претпродукциски примероци и покрена истрага, а резултатите наскоро ќе бидат објавени во јавноста.