Руските сили ноќеска го нападнаа Харков – загинаа девет цивили од кои три се деца


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Во текот на изминатата ноќ руските воени сили ги продолжија нападите врз источен украински Харков и главниот град Киев, додека двете страни претрпеа загуби во нападот на североисточниот регион Суми.

Најмалку девет цивили загинаа во понеделникот во руски ракетни напади врз украинскиот град Харков, изјави градоначалникот Ихор Терехов. Градоначалникот рече дека станува збор за смрт на три деца.

„Денес имавме многу тежок ден. Тоа ни покажа дека ова не е само војна, ова е масакр на украинскиот народ“, рече тој на својот профил на Телеграм.

„Ракети погодија станбени згради, убивајќи и ранувајќи цивили. Харков не видел таква штета долго време. И ова е ужасно“, рече тој.

Терехов рече дека четири лица излегле од прифатилиштето за да добијат вода и биле убиени. Семејство од двајца возрасни и три деца изгоре живо во својот автомобил, рече тој. Повредени се уште 37 лица. Градската управа на Харков ги даде истите бројки.

Во Харков руската армија разнесе трафостаница. Нападите наводно предизвикале проблеми со снабдувањето со електрична енергија и вода.

Новинската агенција UNIAN објави дека горните катови на двата облакодери се уништени. Информацијата не можеше да биде независно проверена, пишува ДПА.

Во меѓувреме, руските трупи наводно напредувале кон главниот град. Ситуацијата и понатаму е напната, напишаа на Фејсбук од украинскиот воен штаб.

На снимката од американската сателитска компанија Максар е прикажан руски воен конвој кој се протега на 60 километри и се приближува до главниот град Киев, кој се уште е под контрола на украинската влада, пренесува Ројтерс.

Украинската државна информативна служба соопшти дека започнал напад врз јужниот украински град Керсон.

И украинските и руските вооружени сили, наводно, претрпеле загуби за време на рускиот напад врз регионот Суми во североисточна Украина.

Антикорупциската веб-страница Антикор објави за можни 70 смртни случаи на украинска страна и голем број на смртни случаи на руска страна.

Новинската агенција UNIAN објави дека украинската армија уништила околу 100 руски воени возила во регионот Суми.

Претходно, украинскиот претседател Володимир Зеленски повика Русија да биде запрена и исклучена од Советот за безбедност на Обединетите нации.

„Држава која врши воени злосторства против цивили не може да биде членка на Советот за безбедност на ОН“, рече Зеленски во видео-пораката што ја сподели на неговата страница на Фејсбук и на каналот Телеграм доцна во понеделникот навечер.

„Ова е Украина овде. Ова е Европа. Ова е 2022 година. Злото вооружено со проектили, бомби и артилерија мора веднаш да се запре. Економски да се уништи. Да се ​​покаже дека човештвото може да се брани“, рече Зеленски.

Тој ја повика меѓународната заедница да размисли за целосно блокирање на воздушниот простор за руските ракети, авиони и хеликоптери.

Тој додаде дека Украина се уште не го постигнала посакуваниот резултат на мировните преговори меѓу украинската и руската делегација во понеделникот.

ОН: Најмалку 406 цивилни жртви, најмалку 102 во изминатите неколку дена

Најмалку 406 цивилни жртви се пријавени во Украина, вклучително и најмалку 102 убиени само во изминатите неколку дена, изјави во понеделникот заменик-генералниот секретар на ОН за хуманитарни прашања и координатор за вонредни состојби Мартин Грифитс, цитирајќи податоци од Канцеларијата на високиот комесар на ОН. за човекови права.

Грифитс се обрати до Советот за безбедност на ОН преку телеконференција во Женева, додавајќи дека реалниот број на цивилни жртви може да биде „значително поголем, бидејќи многу пријавени жртви допрва треба да се потврдат“.

„Сликата е мрачна – и може да се влоши. Воздушните напади и борбите во урбаните области ги оштетуваат критичните цивилни објекти и ги нарушуваат основните услуги како што се здравството, електричната енергија, водата и канализацијата, оставајќи ги цивилите без основните потреби за секојдневниот живот“, рече Грифитс.