Русија утрово го прекина огнот во Украина за да ги олесни хуманитарните коридори

Руската армија од 7 часот утрово (10 по московско време) престана да пука за да ги олесни хуманитарните коридори, објави руската новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на висок руски функционер.

Наводно, коридорите ќе бидат од Киев, Харков и други градови.

Да потсетиме, на тринаесеттиот ден од војната во Украина, руските војници ја спречуваа евакуацијата од градовите на истокот, тврди украинската страна, додека Москва тврди дека тоа не е точно и дека се подготвени да отворат коридори за евакуација на цивили.

Исто така, од Киев беше соопштено дека во близина на Харков е убиен генералот Виталиј Герасимов, еден од најблиските луѓе на Владимир Путин. Москва сè уште не го потврди тоа.