Русија со закон ќе ги презема бизнисите на западните компании кои ја напуштија земјата по воената инвазија врз Украина


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Русија подготвува нов закон кој ѝ дозволува да ја преземе контролата врз локалните бизниси на западните компании кои решија да ја напуштат земјата откако Русија изврши воен удар врз Украина, пренесува порталот Пари.

Законот, кој би можел да стапи во сила во рок од неколку недели, ќе ѝ даде на Русија огромни овластувања да интервенира таму каде што има закана за локалните работни места или индустријата, што ќе им отежне на западните компании брзо да си заминат од земјата, освен ако не се подготвени да претрпат голем финансиски удар.

Законот за запленување на имотот на странските инвеститори следи по егзодусот на западните компании, како што се Starbucks, McDonald’s и пиварата AB InBev, и го зголемува притисокот врз оние што сѐ уште се таму. Овој потег доаѓа во време кога руската економија, сè повеќе отсечена поради западните санкции, паѓа во рецесија во услови на двоцифрена инфлација.

Италијанскиот заемодавател Уникредит, австриската банка Рајфајзен, најголемиот светски бренд за мебел, ИКЕА, синџирот за брза храна Бургер Кинг и стотици помали фирми сè уште имаат бизнис во Русија. Секој што се обидува да ја напушти се соочува со оваа построга линија.

ИКЕА, која ги паузираше сите операции во Русија, рече дека внимателно го следи развојот. Рајфајзен, рече дека ги проценува сите опции, вклучително и внимателно управуван излез. Уникредит одби да коментира, додека Бургер Кинг не одговори веднаш на барањето за коментар.

Предлог-законот го отвора патот Русија да назначи администратори над компаниите во сопственост на странци во „непријателските“ земји, кои сакаат да ја напуштат Русија бидејќи конфликтот со Украина ја влече нејзината економија.

Москва вообичаено ги нарекува земјите како „непријателски“ доколку имаат наметнато економски санкции кон Русија, што значи дека сите фирми во Европската унија или САД се изложени на ризик.

Европската Комисија во средата предложи заострување на сопствениот став за да го направи прекршувањето на санкциите на ЕУ против Русија како злосторство, дозволувајќи им на владите на ЕУ да конфискуваат имот на компании и поединци кои ги избегнуваат ограничувањата против Москва.

Во меѓувреме, во чекор што може да ја турне Москва поблиску до работ на неисполнување на обврските, администрацијата на Бајден објави дека нема да го продолжи откажувањето што и овозможи на Русија да им плаќа на сопствениците на обврзници во САД.