Реакција на премиерот Заев за контроверзната поетска збирка во издание на АМС


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Јавно, пред новинарите, премиерот Зоран Заев денес го изнесе својот личен став за контроверзната поетска збирка издадена под покровителство на Агенцијата за млади и спорт и скандалот кој го предизвика истата заради двете песни со сексизам, шовинизам, национализам и говор на омраза.

Премиерот Заев смета дека директорот Дарко Каевски е квалитетен кадар и дека не гледа вина во него за да биде разрешен, пренесува Либертас.

Најави дека денеска ќе се сретне со Каевски и ќе разговараат за скандалот кој вчера ја разбранува јавноста и беше ударна вест во медиумите.

Директорот Каевски вчера на прес-конференција се извини и рече дека чувствува морална одговорност но не и дека има вина за да поднесе оставка.