Путин нареди руските нуклеарни сили да се стават на високо ниво на подготвеност


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Рускиот претседател Владимир Путин нареди нуклеарните сили на Русија да се подигнат на високо ниво на подготвеност. Оваа негова одлука и наредба ги оправдуваше со агресивните изјави на НАТО и економските санкции против Москва.

Им наредувам на министерот за одбрана и на началникот на Генералштабот да ги стават силите за одвраќање на руската армија на борбена готовност, рече Путин.

Рускиот претседател се сретна со воените лидери, а средбата беше емитувана и на телевизија.

Разбирам, одговори министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

Репортерот на „Фајненшл тајмс“ го коментираше ликот на Шојгу кога ја слушна наредбата.

Ова не е прв пат во последно време Шојгу да изгледа многу непријатно додека прима наредби од Путин, напиша репортерот.