Путин го поништи декретот од 2012 година за делумно потврдување на суверенитетот на Молдавија


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Рускиот претседател Владимир Путин го укина декретот од 2012 година со кој делумно се потврдува суверенитетот на Молдавија во решавањето на иднината на Придњестровје, сепаратистички регион што се граничи со Украина, каде што Русија има трупи.

Указот, во кој беше вклучена и компонента на Молдавија, ја содржеше руската надворешна политика пред 11 години, која претпоставуваше поблиски односи меѓу Москва и Европската унија и САД.

Наредбата за поништување на документот од 2012 година беше објавена на веб-страницата на Кремљ и се вели дека одлуката е донесена за „да се обезбедат руските национални интереси во врска со длабоките промени што се случуваат во меѓународните односи“.

Тоа е дел од серијата антизападни потези кои Путин ги најави вчера.

Молдавскиот претседател Александру Фленчеа на заедничката контролна комисија во безбедносната зона околу Придњестровје, рече дека откажувањето не значи дека Путин го напушта поимот молдавски суверенитет.

„Уредбата е политички документ што го спроведува концептот на надворешната политика на Русија“, изјави Фленчеа. „Молдавија и Русија имаат фундаментален политички договор што предвидува взаемно почитување на територијалниот интегритет на нашите земји“.

Кремљ објави дека односите на Русија со Молдавија, која минатата недела избра нов прозападен премиер кој вети дека ќе бара влез во ЕУ, се многу тензични. Тој ја обвини Молдавија дека спроведува антируска агенда.