Променливо облачно време со дождлив крај на денот

Третиот мартовски ден во Македонија носи променливо облачно време со засилен ветер кој ќе дува претежно од југоисточен правец, особено во источните делови.

Попладне и кон крајот на денот од запад ќе започнат врнежи од дожд кои во текот на ноќта ќе се прошират и локално ќе бидат поинтензивни, проследени со силен ветер.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 19 Целзиусови степени, Маврово 10, Охрид 14, Битола и Крива Паланка 17, Берово 16, Кавадарци 20, Дојран 21.

За утре прогнозата е облачно со врнежи од дожд, на места ќе бидат пообилни, проследени со засилен јужен ветер и локална појава на грмежи. Дневните температури ќе се движат од 10 до 16 степени.