Претпладне магла, преку ден сончево време


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Претпладнето од последниот ден во 2022 година по одделни котлини и вдолж Повардарието носи појава на магла или ниска облачност, а преку денот ќе имаме сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 4, а максималната ќе достигне од 9 до 16 степени.

Во Скопје претпладне со појава на магла, преку денот претежно сончево и тивко. Минималната температура ќе се спушти до 1, а максималната ќе достигне до 11 степени.

Продолжува периодот на стабилно и претежно тивко време со релативно високи дневни температури. По котлините ќе има појава на магла или ниска облачност со променлив интензитет и пониски дневни температури. Особено топло ќе биде на повисоките места за време на викендот и во почетокот на следната седмица.