Прес-конференција на министерот Спасовски за бегството на Сашо Мијалков


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Во изјавата за медиумите и јавноста поврзана со бегството на Сашо Мијалков, првиот човек на МВР, Оливер Спасовски, апелиура дека ресорното министерство продолжува со сите расположиви мерки за пронаоѓање на Мијалков, .

Спасовски ги претстави поединостите и контактите помеѓу Министерството и обвинителката Русковска, како и активностите коишто ги презела полицијата и најави продолжување на истрагата.

„МВР ќе продолжи со сите расположливи средства да трага по бегалецот. Сите надлежни институции, согласно своите надлежности, имаме таква обврска да го лоцираме и да постапиме по судска наредба“, рече Спасовски.

Претходно низ јавноста неофицијално се говореше дека на својата прес конференција министерот Спасовски и неговиот заменик, Буши би можело да поднесат оставка од функциите.