Посвеж и дождлив петок

Променливо облачно со врнежи од дожд. Ќе дува умерен повремено засилен северен ветер.

Дневните температури ќе се движат од 13 до 28 степени.

Во Скопје и околината облачно со дожд и дневна температура до 17 степени.

Во сабота ќе дува умерен до засилен северен ветер, повеќе ќе биде изразен во северните делови. В сабота ќе има слаби локални врнежи од дожд.