сабота, август 20, 2022
Home Актуелно Последни информации: 14 мртви во сообраќајката кај Ласкарци – денес и утре...

Последни информации: 14 мртви во сообраќајката кај Ласкарци – денес и утре денови на жалост

Последните информации со официјален карактер во врска со стравичната сообраќајка која се случи кај село Ласкарци, на патот Скопје-Тетово, потврдуваат дека бројот на загинати се искачи на 14 жртви и 32 повредени, од кои 4-ца беа во критична состојба.

Објавен е списокот на повредените од тешката сообраќајна несреќа во која автобус на превозникот „Дурмо-турс“ кој сообраќал на линија Скопје-Гостивар, се преврте кај месноста Карпалак, кои се сместени во ГОБ „8 септември“.

Станува збор за 32 повредени лица од кои четворица се во критична состојба и се на интензивна нега, сите други се во добра состојба во траума одделот, соопшти директорот Христијан Костов.

Никола Kаранфиловски

Мерсем Незири

Есад Емрули

Јасмина Сстојанова

Амети Бетим

Антонио Антониевски

Алајдин Шабани

Душан Стефановски

Љујзим Далипи

Мануил Трифуновски

Мухамед Шишко Ѓузим

Верица сСојанвовска

Серије Мустафи

Аличе Узеир

Горан Наумовски

Демира Али

Седа Јусуфи

Јетон Исмаили

Вјлоца Ибраими

Халид Усеини

Мичи Фекири

Јасин Сејфули

Фикрие Стефан

Јована Граматникова

Абаз Касами Ферди

Илија Ристовски

Дилала Алили

Абдул Исмаили

Лујан Алили

Денес и утре, 14 и 15 февруари, ќе бидат прогласени за денови на жалост поради тешката сообрќајка што се случи попладнево на патот Скопје – Тетово.