Порфириј во Скопје објави: СПЦ ја признава автокефалноста на МПЦ – ОА


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Светиот Собор на Српската православна црква едногласно излезе во пресрет на молбата на МПЦ-ОА, го одобрува и ја прифаќа автокефалноста. Ваквата вест ја сооопшти српскиот партијарх Порфириј, поглаварот на СПЦ, на заедничката божествена литургија со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г Стефан, која што се одржува во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје, пренесува Дојче Веле.

„Сега браќа и сестри кога дојдовме овде ви носиме уште една радост. Светиот архирејски Собор на СПЦ едногласно излезе во пресрет на молбата на МПЦ-ОА и Соборот на нашата црква благословува, одобрува, прифаќа и признава автокефалност. Браќа и сестри во исто време, Светиот собор на нашата црква се става на должност на Синодот. Зеедно и во соработка со Архиепископот Стефан и неговиот Синод да ги разработат сите техничко-организациските детали и ќе следи свеченото прогласување на официјален акт, а потоа сите помесни православни цркви ќе бидат известени и ќе бидат повикани да го прифатат автокефалниот статус на МПЦ-ОА“, рече патријархот Порфириј.

Веста беше пречекана со аплауз од страна на црковните лица и граѓаните коишто присуствуваа на литургијата. Поглаварот на МПЦ-ОА порача дека ова е величествен момент и свет дена оти „55 години седевме, чекајќи го денот некој да се погрижи за нас“.

„Ова е ден во кој што дочекавме да ја слушнеме одамна посакуваната вест“, рече поглаварот Стефан, кој се заблагодари на поддршката на вселенскиот патријарх Вартоломеј, но и поглаварот на Српската православна црква којшто во Скопје ја соопшти долгоочекуваната вест за македонските верници.

„Да се радуваме денеска, со нас денеска се радува целата црква, се радува и небото и земјата, се радуваат сите кога браќата се сакаат и кога го слават името Божје. Да се радуваме сите ние кои после 55 години служевме Света литургија, прво во Белград, а сега и во Скопје, за само неколку дена. Еден е Господ и една е црквата негова и една е верата наша.
Затоа денеска се радуваме. Пред нашите се случува чудо. Ние сме дел од тоа чудо“, рече Порфириј.

Веста доаѓа откако мината недела беше одржана заедничка литургија на помирување меѓу двете цркви во Белград. На 16 мај, една недела по одлуката на Вселенската патријаршија, Соборот на СПЦ одобри канонското единство на СПЦ со Македонска православна црква – Охридска архиепископија.

Фото: МИА