Поради милионските донации во криптовалути Украина го легализираше биткоинот како платежна валута

ICO Bitcoin on Ukraine flag background broken, kaput

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Украинските власти го легализираа биткоинот откако украинскиот претседател Володимир Зеленски го потпиша законот со кој практично се легализираше секторот за криптовалути во земјата, пренесува Фактор.

Нацрт-законот потпишан од Зелениот во украински парламент беше одобрен минатиот месец и „создава услови за започнување на правниот пазар на виртуелна сопственост во Украина“, пишуваат медиумите.

Овој закон им дозволува на украинските банки да отвораат сметки за крипто-компании, ги назначува Народната банка на Украина и Националната комисија за хартии од вредност за финансиски супервизори на секторот, а како што објави Kointelegraf, тоа значи дека крипто берзите и компаниите кои ракуваат со други виртуелни средства мора да се регистрирате во владата.

Државата вели дека ќе ги заштити криптовалутите на граѓаните со иста правна сила како и нејзината национална валута, гривната .

Во изјавата споделена на Телеграм, украинскиот премиер и министер за дигитална трансформација, Михаил Федоров, рече дека законот со кој Украина го одобрува биткоинот „ќе го извади крипто секторот од сенка“.

„Со почетокот на војната, криптовалутите станаа моќна алатка за привлекување дополнителни средства за помош на вооружените сили на Украина. „За повеќе од три недели од војната, Крипто фондот на Украина собра повеќе од 54 милиони долари во криптовалути“, рече тој.

Криптовалутите играат значајна улога во конфликтот меѓу Русија и Украина.

Освен што се главен вектор за донации за Украина, руската елита (т.н. олигарси) во нив гледа и можен спас од економските санкции кои ја засегаат земјата.

Обичните луѓе во Украина, исто така, тргуваат со крипто-средства во зголемен обем.

Сè уште е тешко да се заменат виртуелните средства со заедничка валута за да се купуваат, но правното признавање на крипто секторот треба да помогне да се ублажат некои од овие проблеми.

Одлуката е донесена откако Украина прими донации во криптовалути во вредност од десетици милиони долари од поединци и групи со надеж дека тоа ќе помогне во воените напори на земјата против Русија, пишува The Verge.