Понеделничка временска прогноза


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Денеска, понеделник, 4. јули, времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност.

Попладне ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, наместа со услови за појава на краткотрајно невреме. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје максималната дневна температура ќе биде 36 Целзиусови степени, Маврово 28, Охрид 31, Битола 34, Крива Паланка 32, Берово 31, Кавадарци 37, Дојран 38.

Утре времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, наместа со услови за појава на краткотрајно невреме. Максималните дневни температури ќе се движат од 28 до 38 степени.