Пијан простак: Градоначалникот на Северин, Жарко Жгела, снимен како тепа и малтретира сопственичка на кафуле (снимка)


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Вознемирувачко видео од безбедносна камера доаѓа од хрватското место Северин, кај Бјеловар, кое се споделува на социјалните мрежи, од инцидент во кој е вмешан Жарко Жгела, градоначалник на Северин, Хрватска, инаку од редовите на ХДЗ.

Сопственичка на ресторан во Северин кај Бјеловар го обвини лидерот на ХДЗ Жарко Жела дека во неделата вечерта пијан ја нападнал пред нејзиното кафуле. Сопственичката на кафулето, 28-годишната Ива Милка Крамариќ, изјави дека има снимки од надзорните камери на кои, како што нагласи, е крајно јасно како ја напаѓа и удира шлаканица на актуелниот градоначалник на општина Северин, пренесува А1Он.

„Полицијата знае се, каде во средата ги предадов сите снимки. Сето тоа сакам да го споделам со вашите читатели бидејќи веќе не е нормално тоа што ми го прави градоначалникот Жела, и на мене и на вработените во моето кафуле, изјави за Бјеловар Лајв 28-годишната сопственичка на кафулето Ива Милка Крамариќ.

Во меѓувреме се појавија и снимки од надзорните камери кои ги спомна таа. На снимката навистина јасно се гледа како шефот на ХДЗ и приоѓа на жената и и удира две шлаканици, кои изгледаат доста силни.

Дури по втората шлаканица, едно од лицата ја фаќа раката на лидерот на ХДЗ Жела, но тој ја трга повторно раката и неколку секунди подоцна повторно почна да ја удира сопственичката на кафеаната. Таа се оддалечува, а тој ја фаќа за врат и уште еднаш ја удира со рака во главата. Потоа ја турка и двајцата излегуваат од кадарот.

Но, има и друга снимка (на снимката што ја објавија локалните портали, прво се прикажува кадарот од таа камера). Покажува дека шефот на ХДЗ продолжил да ја удира сопственичката во глава, барем еднаш удирајќи ја со тупаница одзади во главата.

Дури тогаш жената успева да се тргне, но членот на ХДЗ се обидува уште еднаш да ја удри во глава.

Од обвинителството Бјеловар-Билогорска потврдија дека делувале во Северин и наведуваат дека кривичната истрага е во тек.

„На 09.07.2023 година постапивме во Северин, а кривичната истрага засега ги утврди идентитетите на неколку сторители на нарушување на јавниот ред и мир, додека кривичната истрага се уште се води за да се утврдат сите учесници во горенаведениот настан.По завршување на кривичната истрага и прием на болничко пријавување и квалификација на прекршоци следи соодветна писмена пријава до надлежниот суд“, велат од полицијата.

Лидерот на ХДЗ кој претепа жена на улица не е уапсен, тој е на слобода. Новинарите го контактираа телефонски, а тој само рече дека нема коментар.

„Околу 22 часот и 49 минути ми се јави вработена во кафулето која плачеше и рече дека повеќе не сака да работи. На прашањето што се случило таа рече дека двајца гости повторно ја допираат и ја малтретираат, а еден од нив беше Жарко Жела, градоначалникот на општина Северин, седнав во автомобилот и влегов во кафулето нешто пред 23 часот“, раскажува сопственичката на локалот.

„Градоначалникот беше потпрен на шанкот, а до него стоеше неговиот пријател, исто така од Северин. Ги прашав зошто постојано им создаваат проблеми на моите вработени, а потоа ги замолив да ги напуштат просториите и да не доаѓаат повеќе. Во тој момент началникот Жела не кажа ништо, но неговиот колега почна да ми вика дека моите „келнерките не се добри“, „дека треба да попуштат, односно да им се потчинат“, „да ги продадам објектот ако не знам да го водам’“, продолжи сопственичката на кафулето.

Крамариќ вели дека кога сите гости излегле од локалот, началникот Жела и неговиот пријател почнале вербално да ја напаѓаат.

„Човекот што беше со началникот во локалот непосредно ми се закани дека ќе ја претепа пред мојот сопруг. Во тој момент на паркингот во барот пристигна еден дечко кој мислеше дека сè уште работиме и немаше никаква врска со ситуацијата. Веднаш доби во лицето удари од двајцата гости и оттука почнало се.

За само неколку секунди градоначалникот на општина Жела по којзнае кој пат почнал да тепа момче кое било со нив. Му реков да се смири и да престане. Потоа ме фати за врат. Успеав да го оттурнам од мене. Морав затоа што веќе не знам што е спремен да прави во толку пијана состојба“, вели Крамариќ.

„Откако го оттурнав од мене, началникот ми викна и ме пцуеше „јебига..“, „знаеш ли кој сум јас? Ова е мое село!“ Му одговорив дека не ми е гајле кој е тој. Потоа почна да ми удира шлаканици.Ме удри неколку пати, некогаш со тупаница, некогаш со шлаканица, рече таа.