Петочна и викенд временска прогноза

Почнувајќи од денешниот петочен ден, започнува нова серија на нестабилно време. Првиот бран од оваа серија ќе започне денес попладне, со тоа што локално, пред се во источниот и северниот дел од земјава, врнежи ќе има и во ноќта кон сабота.  

Сабота ќе биде врнежлива во поголем дел од денот, особено во попладневните часови. Во овој дел од денот развојот на облачност ќе бида поинтензивен, а процесите од оваа состојба ќе бидат локално поинтензивни, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град.
Нестабилно време ќе имаме и в недела. Засега изгледа дека процесите во текот на овој ден ќе бидат полокализирани и со помала енергија во однос на сабота. Повторно, попладнето ќе биде делот од денот кој ќе биде поврнежлив.

Температурата в петок ќе има максимална вредност помеѓу 26 и 30 степени во северната и западната половина од земјата, а на југоисток околу 33 степени.

Пад на температурата за околу 4 степени до 5 степени се очекува в сабота и со тоа максималната температура во земјава нема да надмине 28 степени.  Недела во однос на сабота ќе биде потопла за околу 2 Целзиусови.