Петочна и викенд временска прогноза

Првиот мајски петок времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 28 Целзиусови степени, Маврово 19, Охрид 23, Битола 26, Крива Паланка 25, Берово 24, Кавадарци 30, Дојран 29.

Утре претпладне времето ќе биде променливо облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено и силен северен ветер што ќе предизвика намалување на температурата, особено во северните делови.

Во Скопје дневната температури ќе достогне до 21 степен, Маврово 14, Охрид 22, Битола 23, Крива Паланка 19, Берово 21, Кавадарци 25, Дојран 28.

Прогноза за 08.05.2021
Минимална температура: 7°C до 14°C
Максимална температура: 19°C до 28°C
Претпладне променливо облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено и силен северен ветер што ќе предизвика намалување на температурата, особено во северните делови.

Прогноза за 09.05.2021
Минимална температура: 4°C до 12°C
Максимална температура: 21°C до 26°C
Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер.

Прогноза за 10.05.2021
Минимална температура: 6°C до 13°C
Максимална температура: 23°C до 29°C
Сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер.