Оваа диета е еликсир на младоста

Проверете како да јадете без да стареете!

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Проверете како да јадете без да стареете!

Дали ги користите правилата за здрав начин на живот или се обложувате на некоја од популарните диети?

Доколку јадете јаглехидрати за појадок и вечера во комбинација со повремен пост, може значително да го подмладите организмот. Постојат неколку ситуации во годината кои водат до уништување на вашата фигура. Одмор, новогодишна ноќ, празници, родендени или „посебни прилики“. Често потоа, се чувствувате слабо, отечено и генерално во прилично лоша форма. Што треба да направите за да го оживеете вашето тело, кожа и да ви ја дадете потребната инјекција на енергија?

Станува збор за автофагија, процес кој го намалува воспалението и ги отстранува нечистотиите и токсините од целото тело, што трае само 15 дена. Тоа е еден вид чистење во внатрешноста на клетките и отстранување на оштетените делови, за да се заштитите од стареење, меѓу другото. Тоа е стимулирачко внатрешно чистење кое води до подмладување – по две недели, ќе го подмладите вашето тело за неколку години.

Процесот на автофагија може да се спореди со рециклирање на материјата во телото. За да го разберете овој феномен, размислете за постот или наизменичното постење. Во нормални околности, нашето тело е управувано од два процеса: анаболизам и катаболизам. Анаболизмот е реакција која води до создавање на нови клетки, а катаболизмот е смрт на клетките. Анаболизмот е посветен главно на млади, растечки организми, а прекумерен катаболизам може да се забележи при патолошка болест, исцрпеност на телото, постот и на крајот во напредната возраст.

Како треба да изгледа диетата?

Прво, јадете многу масти и протеини за појадок 4 дена во неделата и јаглехидрати за вечера. Се препорачуваат умерени количини темно чоколадо и црвено вино. Зошто? Поради богатството на флавоноиди.

Најдобро е да се консумираат јаглехидрати навечер, кога нивото на кортизол е најниско, а телото се подготвува за сон. Поголема количина на серотонин плус јаглехидрати совршено ќе го подготви вашето тело за сон.

Најтешко во оваа „диета“ се 16-те часа пост. На пример, ако вечерате во 20:00 часот, следниот ден можете да го јадете само напладне. Во деновите на постот, ги ограничувате калориите и протеините, што го принудува телото да согорува масти. Ако правилно ја извршите оваа процедура, вашето тело ќе го отстрани она што е излишно – маснотиите и брчките.

Како изгледа во пракса?

Првиот ден за појадок, јадете „протеинска торта“: јајца, сланина, спанаќ и сирење. Потоа направете кардио со висок интензитет. За ручек консумирајте и протеини и генерално помрсен оброк, а за вечера препуштете се на јаглехидрати. Наредниот ден нека биде посен ден. Можете да пиете чај и пред се да консумирате јадења со ограничена количина на протеини, масти и јаглехидрати.

Застапниците на оваа диета нагласуваат дека по неколку дена кожата ќе биде поздрава и посветла. Оваа диета ќе ги елиминира и воспалителните процеси во телото. Вистина е дека секое воспаление во телото многу брзо се одразува на изгледот. Вреди да се тестираат сите нови диети, под услов да се 100% безбедни.

Да потсетиме дека во 2016 година Нобеловата награда за медицина му беше доделена на Јошинори Охсуми од Јапонија за откритието на автофагијата – начинот на кој телото ги разградува и рециклира клеточните компоненти.