Општеството во последен план: Робот е новиот водител на кинеска локална ТВ


Ep.1 Urban Explorer: Каде да пиете најдобро кафе во Скопје!? ↓↓↓


Програмата на локална телевизија во Нанинг, престолнината на кинескиот автономен регион Џуанџи Жуанг, од јуни ќе биде предводена од еден робор, соопшти телвизијата.

Белиот робот од висина од 1,21 и тежина од 29 килограми наречен „Чао Ненг Сјао Баи“ е водител на новиот медиумски програм со уште еден водител, а ќе се занимава со пребарување и анализа на податоци.

Робротот може да работи од 8 до 12 часа со четиричасовно полнење на батеријата, пренесуваат медиумите.

Како што се наведува, може да зборува и да игра со луѓето.

Првата емисија која ќе ја води роботот ќе биде емитувана на 6. јуни на каналот Нанинг ТВ и Нанинг Њуз АПП.