Онколошки совети за превенција од рак со здрави навики


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Канцерогеното заболување на човечкиот организам се зголемува во модерното и современо живеење, поради што онколозите даваат корисни совети за брзо и навремено препознавање на симптомите.

Онколозите ги истакнуваат најчестите симптоми кои укажуваат дека настанал рак во телото. Секако, најдобриот начин е редовната посета на лекар и систематски прегледи кои често луѓето ги избегнуваат.

Јасните сигнали се јавуваат дури кога болеста се развила, а тогаш веќе е доцна.

Слабост – ова е предизвикано од значаен губиток на крв, што доведува до губење на протеинот хемоглобин, чија главна функција на транспортот на кислородот до ткивата и органите, поради што се чувствува генерална слабост во телото.

Нагло губење на тежината – ако изгубите 5 килограми месечно од необјасниви причини, ова е аларм да се јавите на лекар. Тоа може да биде предизвикано од нарушено здравје на белите дробови, желудникот и органите за варење.

Покачена телесна температура – зголемената телесна температура која не поминува со денови е реакција на нарушениот имунолошки систем.

Болка – овој систем се појавува во последните фази од ракот.

Ракот е многу лоша болест која напредува брзо и затоа е важен редовниот преглед.

Усвојување здрави навики и намирници кои треба да ги исфрлете од исхраната

Намалување на употребата на рафинирани масла.

Исфрлање на газираните сокови.

Да се намали исхраната на јадења од микробранова печка.

Да се исфрли употребата на алкохол.

Да се намали користењето на преработена храна.

Да не се конзумира храна од пластична амбалажа.

Преработениот шеќер да се намали на минимум.

Намирници кои треба да се дел од редовната исхрана

Многу овошје и зеленчук.

Мед.

Протеини од зеленчук.

2 чаши вода на празен желудник.

Здрави сокови.

Топла храна, но не зрела.