Октоберфест растура: 600.000 посетители во првиот викенд (фото)


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Околу 600.000 луѓе го посетиле годинешниот фестивал на пивото во Минхен, Октоберфест, во првиот викенд.

Организаторите го оценуват тоа како слаба посетеност, иако е повисока од онаа од првите два дена минатата година, кога на фестивалот пристигнале половина милион посетители. Тоа се должи на гласините за можни терористички напади.

Инаку, вчера и завчера во баварската престолнина биле изедени 11 бикови, што е за два повеќе од минатата година.

Заканите за терористички напади ги натераа властите да преземат дополнителни мерки за безбедност.