Официјално: Од 1. мај во Грција влез без ковид-сертификати


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Владата на Грција денеска одлучи, од 1 мај се укинува ковид-сертификатот за влез во земјата.

Грчката влада го прифатила предлогот на Министерството за здравство за укинување на сертификатот како услов за влез во земјата. Мерката ќе важи до 31 август, а за каква била евентуална промена по потреба дополнително ќе се донесе одлука.

Во регионот состојбата со ковид заразени се смирува, а со тоа се олеснуваат и мерките.